середа, 19 квітня 2017 р.

Зозулі

Зозуля чубата

Середовище існування/Опис


Довжина тіла чубатої зозулі становить від 35 до 39 см, вага — 140-170 г, розмах крил 58-66 см. Ноги сірі. Навколоочне кільце яскраво-оранжево-червоного кольору. Дзьоб сірий біля основи, далі чорний. Спина і крила темно-сірі, покривне пір’я має на вершинах білі плями. Махове і хвостове пір'я мають білі кромки на вершинах. Нижня частина тіла світла, горло і груди мають жовтувате забарвлення. У дорослих чубатих зозуль є сріблясто-сірий хохол. Верхня частина тіла, голова і крила молодих птахів чорного кольору. Махове пір'я темно-руде. Після першого линяння ці чорні і темно-руді ділянки оперення набувають темно-коричневого забарвлення. Чубата зозуля пересувається по землі стрибками з піднятим хвостом. Сидячи на паркані, вона часто нагадує сороку. Політ швидкий, прямолінійний.

Чому зозуля не в’є гнізда

            Деякі вчені пояснюють це тим, що зозуля несе яйця не одне за одним – день у день, а з проміжками. І якби вона мала своє гніздо, то їй доводилося б на тривалий час лишати знесене яйце без догляду, аж поки настане час знести друге. А коли одразу сісти на нього і в гнізді далі нестися? Тоді з першого яйця пташеня вилупиться надто рано. Його годувати треба, а залишати інших яєць не можна – захолонуть. Так і пристосувалася, що про її нащадків інші птахи дбають.
            Дехто гадає, що ця звичка лишилася в зозулі з давніх часів, коли по землі ходили великі стада травоїдних тварин. На тваринах завжди було дуже багато паразитів, якими харчувалися зозулі. Стада в пошуках їжі переходили з місця на місце, а за ними й їхні крилаті супутниці. Коли ж тут і де вити свої гнізда?

Корисна чи шкідлива зозуля!

            Звичайно, шкідлива! Адже вона розорює гнізда маленьких птахів і навіть викидає їхніх пташенят. На цьому сходилося багато орнітологів. Одначе пізніші спостереження привели до іншого висновку. Так, зозуля підкидає свої яєчка в чужі гнізда і при цьому викидає частину тих, що належать господарям. Але ж це вона робить виключно заради свого майбутнього пташати і зовсім не ласує ні чужими яєчками, ні пташенятами. Зате вона єдиний птах, що поїдає волохату гусінь, яка завдає великої шкоди лісові. І якби не зозуля, то лісам загрожувала б надто велика небезпека.

Загадка
Хто гнізда свого не має,
Яйця іншим підкладає
Та у лісі в холодку
Все кує: ку-ку, ку-ку!
                              (Зозуля)
Акровірш
Зранку, вдень і в надвечір'я
Облітаю ліс уздовж і вшир я.
Занесу своє яєчко
У чуже гніздечко.
Легко всівшись на суку,

Я роки лічу: ку-ку!

Немає коментарів:

Дописати коментар